Llazanje nga tegatuajm.
Llazanje nga tegatuajm.

Llazanje nga tegatuajm.

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 pako pet te gateshme per llazanje, 500 gr mishe i bluar, 1 qep, 2 spec te gjelbert, 1 karot, Dy pako me pluhur per llazanje, 300 ml salce e domateve, Krip, piper i zi, piper i kuq, vegete, rigon, 50 ml vaj, 500 gr djath kackaval i grir ne rende

Pregaditja e recetës :

Per mbushjen marritnje tigan dhe ne te i kaverdisim qepen, specin e gjelber, karoten deri sa te zbuten pak pastaj ia hedhim edhe mishin dhe e kaverdisim mire ne yndyre i shtohen melmesat te gjitha dhe ne fund i shtohet salca e domateve dhe dy pakao me pluhur per llazanje.

Pasi e merr edhe nje vale largohet nga zjarri.

Marrim peta e llazanjes ku i kemi dhene nje val me uje ose edhe nuk i jepni val fare si une ne kete gatim qe e kam pregadit dhe i renditim ne tepsine e lyer me vaj e qesim renin e pare pastaj qesim mbi pete nga mbushja me mish dhe permbi qesim edhe djathe kackavall ne rende dhe pastaj renditim rendin e dyt me peta dhe mbi te hedhim prap mbushjen me mish, dhe djathe kackavalli e keshtu me radhe derisa te hargjohet masadhe pete vetem se duhet qe shtresa e fundit te jete me mishe dhe e mbulojm me foli alumini dhe e vendosim ne furre te nxehte 200 grade deri sa te piqet 10 minuta para se ta hekum nga furra ne fund fare e qesim nje sasi me te madhe te kackavallit dhe e fusim ne furre te nxehte duke ia hekur folin dhe e leme sa te shkrihe djathi kaqkavall.


Fjalet kyqe : gjellera  llazanje  pergaditur  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha me mishe te bluar te servuara ne pjate me pilaf dhe salce nga tegatuajm
Torte me Kakao
Pete me patate