Lazanje nga tegatuajm
Lazanje nga tegatuajm

Lazanje nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

350 gr Mishe i bluar,

350 ml Salce domatesh,

Nje pako fix per lazanje,

Ereza te fresketa: rosmarin, borzilok, majdanoz,

Vegeta, piper i zi, krip sipas nevojes,

12 Peta per lazanje,

250 gr Kaqkavall i bluar,

Pergaditja:

Spari skuqim mishin ne nje tenxhere me 4 luge gjelle vaj.

I hedhim mishit vegeta dhe pasi te jete skuqur mishi ia shtojme salcen e domateve te perzier me nje pako fix per lazanje dhe 350ml uje.

E lem mbi zjarre te marr val pastaj ia shtojme erezat e fresketa te prere imet si dhe piper te zi. (Provoje per krip si te eshte nevoja shtoni akoma)

E lem ene mbi zjarre edhe 5 minuta pastaj e largojme nga zjarri.

Marrim nje tepsi katrore jo edhe shume te madhe dhe i hedhim spari me nje luge te madhe (2 luge te medha te mbushura) kuzhine nga masa e pergaditur me mishin pastaj hedhim pak kaqkavall dhe iai vendosim 2 peta lazanje.

Keshtu veprojme deri sa te mbaroj masa (shtresa e fundit te jete me salcen e pergaditur me mish).

Te pjeket ne furre 25 minuta ne temperatur 220 Grad.

Ne 10 minutat e fundit te pjekjes e mbulojme tere shtresen e siperme me kaqkavall te bluar.

Lazanje e pergaditur nga Tegatuajm


Fjalet kyqe : brumera  lazanje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Brownie tëmbushura me bonbone
Biskota të mbushura me banane dhe çokollatë
QOFTE ME PATATE