Lamingtons- Receta
Lamingtons- Receta

Lamingtons- Receta

Kuzhint.com

Perberesit per brumin: 250 gr Gjalp ose margarine 100 gr Sheqer 200 ml Schmand 1 Pako sheqer vanille 375 gr Miell 2 Luge qaji pecive 3 veze 2 te verdha veze Perberesit per kakao glasuren: 160 gr Sheqer pluhur 90 gr Kakao 70 gr Gjalp 2 Pako sheqer vanille 180 ml Uje i nxeht .................................................................... 300 gr Kokos Per kete embelsire ju duhet nje tepsi 23x33 cm si dhe nje gote marmelade nga bruznica e zeze. Pergaditja per brumin: 1.

Lyejme tepsin me margarine dhe i vendosim siper leter per pjekje. 2.

Hedhim ne tenxhere gjalpin, sheqerin, schmand-in dhe sheqer vanillen dhe e vendosim mbi zjarre deri sa te shkrihet gjalpi.

E largojme nga zjarri dhe e lem te ftohet. 3.

Furren e nxehim ne 170 Grad. 4.

Pastaj te gjalpi hedhim miellin, peciven, vezet dhe te verdhat e vezes dhe i rrahim me mikser per 7 minuta. 5.

Derdhim brumin ne tepsi e rrafshojme mire dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 170 Grad per 40 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga zjarri e lem te ftohet dhe e presim ne 32 katrore te vogel(permasa per katrorin 4x4cm) Pergaditja per glasuren me kakao: 1.

Ne nje ene bashkojme te gjithe perberesit dhe i perzime.

Pastaj enen e vendosim siper nje enes tjeter te mbushur me uje te nxeht (Kurrsesi mos ta prek ena me perberesit ujin) dhe e rrahim me mikser per 7 minuta.

Ena duhet te qendroj ashtu mbi ujin e nxeht deri sa te mbarojme me te gjitha katroret. 2.

Marrim nga dy katrore dhe i bashkojme duke i lyer me marmelad dhe pastaj i hedhim ne salcen me kakao mandej i kalojme ne enen te mbushur me kokos dhe ne fund i vendosim ne pjate. Burimi: http://www. kuchen-hit. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm. https://www. facebook. com/pages/Te-gatuajm/1398446683727974?ref=hl


Fjalet kyqe : embelsira  lamingtons  receta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

VAJ KOKOSI DHE MJALTE PER KOLLEN
Kadaif ne menyr shqipetare
Ju shqetëson pesha?