Kurorë me kanellë
Kurorë me kanellë

Kurorë me kanellë

Kuzhint.com

PERBERESIT PER BRUMIN:

2 Gota miellë,

1/2 Luge caji krypë,

Gjysem gote qumesht i vaket,

1 Katror maja (kvasac),

1/8 Gote buter te shkrire(gjalp),

1 Verdhe e vezes,

2 Luge gjelle sheqer,

PERGADITJA:

Kvasacin(maja) e tretim ne qumesht te vaket me sheqerin dhe kur te fillojne nga perzierja te kete balone te vogla ia shtoni edhe sheqerin e mbetur dhe miellin dhe e ngjeshim me duar.

Brumin e lem ne nje vend te nxeht per 1 ore.

Nese e pergadite nje dite perpara brumin duhet ta vendosni ne frigorifer pastaj nje ore para pergaditjes ta nxjerrni nga frigoriferi.

Brumin e vendosim mbi tavolinen per gatim te pluhurosur me miell dhe me teholluse e tehollojme nje pete me permasa 30x40 cm.

PERBERSITE PER MBUSHJEN:

1/4 Gotes buter (gjalp),

3 Luge gjelle sheqer,

3 Luge caji kanellë,

PERGADITJA:

Perberesit e me siper i perzim te gjitha se bashku dhe me kete e lyejm peten e pergaditur me larte.

Le anash 1 luge gjelle nga masa per ta lyer siper.

Shikoni foton per ecurin e me tutjeshme.

Te pjeket ne temperatur 170 Grad per 40 minuta dhe ne fund e lyejm me 1 luge gjelle nga masa qe e kemi lene anash dhe kurora me kanell eshte e gateshme per servim.


Fjalet kyqe : brumera  kurore  kanell  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota me limon
Pogaqe
Veze te ferguara me domate dhe djathe