Kurabie
Kurabie

Kurabie

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

500gr miell, 250ml kos natyral, 200gr sheqer, 120gr gjalp pa sheqer te zbutur ne temperature ambjenti, 3 veze te vogla + 1 te verdhe veze te rrahur per lyerje, 1 luge te vogel sode buke, 1 luge te vogel vanilje ose lekuren e 1 limoni, sheqer pluhur per sperkatje

Pregaditja e recetës :

Kurabijet jane biskota me gjalp te buta dhe krokante shume te perhapura ne vendin tone, te adaptuara nga Kuzhina greke.

Shume te lehta ne pregatitje, thjesht bashkojme te gjithe perberesit bashke dhe e ndajme brumin ne copa te vogla me madhesine e nje arre.

Parangrohim furren ne 180C, bashkojme sebashku te gjithe perberesit me siper dhe i punojme mire me dore derisa te formojme nje brume homogjen.

Lyejme duart me pak gjalp dhe e ndajme brumin ne sfera te vogla me madhesine e nje arre.

I vendosim ne nje tave te lyer me gjalp duke lene hapesire njera nga tjetra.

I lyejme siper me te verdhe veze dhe i pjekim per 20 minuta.

Kur kurabiet te jene pjekur, i sperkasim me sheqer pluhur dhe i sherbejme.


Fjalet kyqe : brumera  kurabie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota te ngritura
Efektet e mira te qershis
CILA TERAPI E FTOHTË SHËRON DHEMBJET E MUSKUJVE?