Kuleqë me petë
Kuleqë me petë

Kuleqë me petë

Kuzhint.com

Materialet:

  • 200 gr të gjalpit në temperaturën e dhomës,
  • 2 gota kos,
  • 2 vezë (një të plot dhe te verdhen)
  • 1 lugë çaji kripë,
  • 1 luge sheqer,
  • 1 lugë çaji pluhur per pjekje,
  • mielle sipas nevojes
  • kfasac,
  • Fara tesusamit ose te zeza
  • për lyrje te bardhen e vezës ose gjalpe .

Përgatitja:

Gjalpë, kos, 1 vezë dhe 1 të verdhë te ves i perziejm bashkë, shtoni me shume se gjysmën e miellit nje her,

Vazhdojm perzirjen dhe prap i shtoni kripë, kfasac dhe pluhur per pjekje shtojm edhe sheqerin dhe e gatuajm brumin mire duke e lem qe te dyfishohet masa.

Pasi te jet dyfishuar marrim nga brumi dhe bejm kuleq me madhësinë që ju deshironi i tohllojm njeher pastaj i lyej dhe i palosim njher ne gjysem e mandej edhe nje her ne gjysmen tjeter si ne foto I renditim ne nje tepsi dhe i lyejm me gjalp ose me te bardhen e vezë me par te rrahur lehtë, dhe pastaj siper i hedhim fara susami ose edhe fara te zeza nese deshironi dheprap i leme qe te fryen pastaj i pjekin në një furrë te para ngrohur ne200 grad dhe i leme qe te piqen deri sa te marrin ngjyrë te deshiruar ose si ne foto.

Receta e pergaditur nga --Familja Badalli


Fjalet kyqe : brumera  kuleqe  pete  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mufins me arr kokosi
Sallat verore
Speca të mbushura me ajkë apo gjizë