Kuleq te vegjel me ujë  mineral
Kuleq te vegjel me ujë mineral

Kuleq te vegjel me ujë mineral

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 shishe me ujë mineral, Ujë natyral 1 filxhan, 1 lugë gjelle sheqer, 1 lugë gjelle vaj ulliri, Kripë 1 lugë çaji, 1.5 e luges se mesme me maja per brume, rreth 5 gota miell ose shtoni sasin e miellit nese eshte e nevojshme.

Pregaditja e recetës :

Ne fillim marrim nje en pak me te thell dhe aty e qesim millin dhe e gatuajm brumin me uje mineral duke ia shtuar edhe perbersit e tjer

nje nga nje deri sa masa te formohet nje burm i ngjeshur si i bukes ne rast se akoma ngjitet ne duar hidhni edhe pak miell deri sa masa te trashet.

E leme te pushoje per 30 minuta dhe pastaj e ndajme en kuleq dhe e hollojme ne madhesi sa shupelaka e dores.

E leme prap te pushoje per 15 min dhe nisim i pjekim ne nje tigan me fare pak te lyer me gjalp dhe keshtu vazhdojme deri sa te kete perfunduar brumi tersisht.


Fjalet kyqe : brumera  kuleq  vegjel  mineral  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Toptha shkume per femij me te bardha te vezeve (mafishe)
Si ti vendosim ullinjet turshi ne kushte shtepie!
Speca te kuqe me hudhra