Kulaç me kos
Kulaç me kos

Kulaç me kos

Kuzhint.com

Pergatitja e kulaçit eshte e thjeshte.

Sekreti qendron ne zenien e brumit pak me te forte se ai per byrek dhe ta punoni energjikisht. Perberesit per 4 persona: *750gr miell *1 kokerr veze *4-luge kos: *pak vaj *nje maj luge sode buke *nje lug kafe me kripe uje te vaket sa te na duhet *1 vez per lyrje, Pergatitja: Ne nje tas te madh hedhim miellin, e perziejme me kripen dhe soden, me pas bashkojme kosin dhe fillojme te mbledhim brumin duke shtuar dalengadale ujin e vaket derisa te na formohet nje brume pak i forte.

Punojme brumin energjikisht dhe ne fund e mbledhim duke e rrumbullakosur.

Me pas marrim brumin dhe me dore dhe i bejme ne forem e deshiruar, e shtypim siper dhe ne mes vendosim, siper nje sfer brumi si kapele.

Keshtu veprojme sa te mbaroj brumi dhei vendosim ne tepsine e e lyer me gjalp.

E leme 30minuta te pushoje te mbuluar me nje pecete deri sa te nxehet furra pastaj i lyejm me vez dhe, me pas eivendosim ne furre per ta pjekur ne temperature maksimale 180 grad.

E heqim nga furra kur shikojme se ka marre ngjyren e deshiruar. Ju beft mire!


Fjalet kyqe : brumera  kulaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

kifle me perime
Kifle nga gjyshet me sheqer dhe lajthi
Pogaçe  me form te lules  nga Alba.