Kube te mbështjellura me çkolladë
Kube te mbështjellura me çkolladë

Kube te mbështjellura me çkolladë

Kuzhint.com

Receta nga Gentiana Sallahi

  • 4 veze
  • 10 lug gjelle sheqer
  • 2 vanile
  • 1 peciv
  • 6 lug gjelle vaj
  • 10 luge gjelle Mielle

Pegaditja:

Miksohen te gjithe perbersit e mesiper se bashku dhe masa e fituar derdhet ne nje tepsi katrore pastaj piqet ne furre te nxeht me temperatur 180grad per 30min,

Pasi te piqet pandispanja prehet ne katrore te vogla si ne foto dhe e lem te ftohet.

Ne nderkoh e ziejm çokolladen:

Ne nje ene qesim 300ml qumsht, 300gr çokolat gatimi, 200gr margarin, 1 gote sheqer dhe e ziejm derisa te jen shkrir te gjithe perbersit pastaj kubet e prera te pandispanjes i fusim ne qokollat pak te ftohur dhe perseri inxjerrim dhe i rradhitim ne nje tepsidhe i leme qe te ftohen.

Pasi te ftohen mire i dekorojm me kokos dhe arra sipas shijes!!


Fjalet kyqe : embelsira  kube  mbeshtjellura  qkollade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ravioli me sos dhe kepurdha
Krelanë me hithra
Karkaleca të mbeshtjellur me peta