Kube me qokollad dhe kokos
Kube me qokollad dhe kokos

Kube me qokollad dhe kokos

Kuzhint.com

Perberesit:

100 gr Gjalpë,

100 gr Arra te coptuara,

150 gr Sheqer pluhur,

200 gr Miellë,

1 lug kakao,

2 vezë, 250 l Qumesht,

Nje pako pecive,

Nje pako sheqer vanille.

Pergaditja:

Rrahim me mikser vezet, pastaj ia shtojm edhe gjalpin, qumshtin, sheqer vanillen dhe sheqerin pluhur.

Pasi te trashet masa ia shtojme miellin e perzier me pecive, arrat dhe kakao.

Perzim brumin mire dhe e derdhim ne tepsi.

Torta te pjeket ne temperatur 180 Grad 40 minuta.

Pasi te pjeket e largojme nga furra e lem te ftohet.

E presim ne dy pjes te barabarta torten pastaj ne mes te dy pandispanjes e lyejme me marmelad iia qesim edhe peten e dyt dhe ket torte e presim ne kube te barabarta dhe secilin katrore njeher e rrotullojm ne qokollad pastaj edhe ne kokos.

Kete torte mund ta pergadisni edhe me lajthia ose me arra.


Fjalet kyqe : embelsira  kube  qokollad  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallate me makarona
Toptha me gështënja
Gjoks pule me salce dhe patate