Kube me kokos
Kube me kokos

Kube me kokos

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 100 ml krem bimor
  • 250 g gjalpë
  • 300 g sheqer
  • 2sheqer vanilje
  • 250 g kokosit

Per zbukurim;

  • 300-400 g çokollatë
  • 9-12 lugë vaj

Përgatitja:

Ne ngrohje të ulët shkrihet krem, me sheqer, sheqer vanilje dhe margarinë.

Sapo te vlon pjesa e sipërme dhe të shtoni kokosin dhe e përzien.

Masen e qesim një tepsi te cekët 31x20 pastaj e prejm në kube dhe te gjitha të zhytem në te gjitha anet me nje shtresa të lustërim me qokolad. pastaj i vendosim ne pan në fund të shtruar me letër pjekje dhe dhe i leme qe të ftohen duke i vënë ata në frigorifer për disa orë për t'u ftohur mirë dhe të thekur.

Pritini thikë lagësht në shirita e gjerësi të barabartë.

Shkrihet çokollatë krem dhe vaji, për çdo 100 gram çokollatë për duhen 3 lugë vaj dhe kubeti kalojme nëpër lqokolad dhe dekoroj me çokollatë të bardhë ose të errët,.


Fjalet kyqe : embelsira  kube  kokos  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me molla nga Festim Ismaili
Keshkyl
Torte e shpejt me mak