Kube me cokolad (Per vetem 15 min)
Kube me cokolad (Per vetem 15 min)

Kube me cokolad (Per vetem 15 min)

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT

2 dl ajke pastiqerie

2 gota miell

2 gota sheqer

Vaj 1/2 filxhan

2 filxhan kos

2 luge te cajit sode bikarbonike

2 luge cajit kakao (errët).

10 lugë sheqer

10 lugë qumësht

100 g. gjalpë

100 g. çokollatë

1 lugë gjelle rum (fakultativ)

PËRGATITJA: Ne nje ene te thelle shtojme sheqerin dhe, miellin, soden dhe kakaon dhe e perziejm masen me luge dhe pastaj shtojme vajin, kosin dhe ajken e mebel dhe e bashkojme masen deris a te behet nje mase homoxhene.

Masen e pergaditur e hedhim ne nje tepsi katrore ose te rrumbullaket dhe e pjekim ne 220 grad per 30 min.

Pastaj pergadisim mbulesen ne nje ene ne zjarr vendosim gjalpen qe te shkrihet dhe ne te shtojme edhe 10 luge sheqer, 10 luge qumesht, dhe 100 gr cokolad pastaj shtojme edhe rumin pasi amsa te shkrihet e largojme embelsiren e presim njelloj sikurse ne foto dhe ia hedhim siper tortes.

Sherbehet e ftohur ose edhe e ngrohet.

Ju behfte mire....

source:http://recepti1987. blogspot. com/


Fjalet kyqe : embelsira  kube  cokolad  vetem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me puding
Levrek me salce Holandeze
PULË PIKANTE NË FURRË ME MJALTË DHE ERËZA