Krofne te gatuara nga Arlinda N. Peci
Krofne te gatuara nga Arlinda N. Peci

Krofne te gatuara nga Arlinda N. Peci

Kuzhint.com

Per dy persona:

  • 1l qumsht te vaket
  • 2-3 ve poashtu te vaketa
  • 3 luge gjelle sheqer
  • 1luge qaji krip
  • 1lug gjelle maja (kfasac)
  • Miell sipas nevojes
  • Vaj per fergim
  • sheqer pluhur per dekor

Pergaditja;

Nga perbersit e mesiperm e gatuajm brumin mire dhe pastaj e leme qe te dyfishohet

Pastaj nga brumi i ardhur e formojm nje pete dhe nga peta e formuar me nje gote bejm krofne si ne foto te cilat me pas duhet te fergohen ne nje tigan me vaj te bollshem te nxeht.

Pasi ti kemi fergu te gjitha i dekorojm me sheqer pluhur.

Krofne te gatuara nga Arlinda N.

Peci.

Faleminderit per foton dhe receten!


Fjalet kyqe : brumera  krofne  gatuara  arlinda  peci  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota te mbushura me molle
Torte pudinge (cheesecake)
Pogaçe te vogla me djathe nga Kaltrina Berish