Krofne nga furra
Krofne nga furra

Krofne nga furra

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 600 gr miell te tipit400
 • 150 gr sheqer
 • 5 veze
 • 120 ml qumesht
 • 150 gr margarine ne temp, ambient
 • 25 gr tharem buke(maj birre, kfasac, )
 • 1 levore limini ne rende
 • 1 levore portokalli ne rende
 • 1 sheqer vanile
 • Pak krip
 • Marmelate per mbushje, sheqer plhur per plhurosje
 • .

Pergaditja:

Ajo qe eshte qensore ne kete recete eshte qe te gjithe perbersit te jene ne temperature ambient.

Tharmi i bukes perzihet me 120 ml qumesht dhe nje luge sheqer dhe lihet te qendroj derisa te shkumzoj per 5 minuta(qumshti te jete i vaket)

Margarina shkrihet dhe lihet pak te ftohet, pastaj perzihet me masen me qumesht dhe tharem dhe pastaj shohen te gjithe perbersit tjere duke bere keshtu nje brume te bute .

Brumi mbulohet me lecke kuzhine dhe lihet te qendroj ne vende te ngohet per 30 minuta derisa te dyfishohet masa.

Atehere ne tovolinen e permillur shtrihet brumi, behet nje pete ne trashesi te gishtit.

Nga kjo pete me gote nxirren forma te rrumbullakta dhe rendtien ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje .

Format e rumbullakta lihen ne tepsi te qendrojne derisa te rritet vellimi per 20-30 minuta.

Ne furren e nxehte e fusim tepsine ne temperature 200 grade per 20 minuta apo derisa te marrin ngjyre te kuqrremt.

Krofnet e pjkura dhe pak te ftohura i mbushim me nje shiring kuzhine me marmelate siaps deshires dhe i pluhurosim me sheqer pluhur.

Nese e provoni kete recete nuk do te zhgenjhenio me shijen e krofneve te pergaditura ne menyre shume me te shendetshme sesa te ferguara ne vaj


Fjalet kyqe : brumera  krofne  furra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Schnitzel me salce gjuetari
Speca te mbushur (dollma) me mishe
Bombica me zemer kumbulle