Krofne ne furr
Krofne ne furr

Krofne ne furr

Kuzhint.com

Perberesit: 600 gr miell te tipit400 150 gr sheqer 5 veze 120 ml qumesht 150 gr margarine ne temp, ambient 25 gr tharem buke(maj birre, kfasac, ) 1 levore limini ne rende 1 levore portokalli ne rende 1 sheqer vanile Pak krip Marmelate per mbushje, sheqer plhur per plhurosje. Pergaditja: Ajo qe eshte qensore ne kete recete eshte qe te gjithe perbersit te jene ne temperature ambient.

Tharmi i bukes perzihet me 120 ml qumesht dhe nje luge sheqer dhe lihet te qendroj derisa te shkumzoj per 5 minuta(qumshti te jete i vaket) Margarina shkrihet dhe lihet pak te ftohet, pastaj perzihet me masen me qumesht dhe tharem dhe pastaj shohen te gjithe perbersit tjere duke bere keshtu nje brume te bute.

Brumi mbulohet me lecke kuzhine dhe lihet te qendroj ne vende te ngohet per 30 minuta derisa te dyfishohet masa.

Atehere ne tovolinen e permillur shtrihet brumi, behet nje pete ne trashesi te gishtit.

Nga kjo pete me gote nxirren forma te rrumbullakta dhe rendtien ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje.

Format e rumbullakta lihen ne tepsi te qendrojne derisa te rritet vellimi per 20-30 minuta.

Ne furren e nxehte e fusim tepsine ne temperature 200 grade per 20 minuta apo derisa te marrin ngjyre te kuqrremt.

Krofnet e pjkura dhe pak te ftohura i mbushim me nje shiring kuzhine me marmelate siaps deshires dhe i pluhurosim me sheqer pluhur.

Nese e provoni kete recete nuk do te zhgenjhenio me shijen e krofneve te pergaditura ne menyre shume me te shendetshme sesa te ferguara ne vaj Ju befte mire!


Fjalet kyqe : brumera  krofne  furr  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota të mbushura me çokollad
Sardele me perime të freskëta të stinës
Torte me qokollad