Kroasan me kanellë
Kroasan me kanellë

Kroasan me kanellë

Kuzhint.com

Perberesit:

2 veze, 300 ml qumesht, 300 ml Uje, kfasac (maja buke), 2 lug te mesme kryp, 4 luge sheqer, miellë derisa te ngjeshet mire, 1 margarin.

Pergaditja:

Kroasanet mund ti mbushni edhe ne kete menyre:

Per kroasane duhet te behen 10 kuleq.

Brumi duhet te vije pastaj duhet ti tehollojme nje nga nje ne peta te vogla dhe ti lyjme me margarin pastaj e hapim peten dhe i presim ne trekendesha dhe ne fillim i qesim nga nje lugë te qajit marmallad, aerokrem ose djath dhe i rrotullojme.

Nese i bejm te embla ju qesim mak siper nese me djathë i hedhim siper susam.

Normal te lyhen me vez siper pasi te ken ardhur.

Per kroasane me kanelle:

Marrim :1 top brumi e hapim ne forme drejtkendeshi.

Pastaj i qesim sheqer dhe kanelle ne tere siperfaqen

dhe e palojme ne dyshe.

Pastaj presim per se gjati dhe ne mes dhe i rrotullojme ne forme te lules.

Pasi te jene pjekur i hedhim siper sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : brumera  kroasan  kanell  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pite e kallamojt gatuar nga tegatuajm
Role pule
Veze me ajke