Krempite me biskota
Krempite me biskota

Krempite me biskota

Kuzhint.com

Përbërësit -1/2 kg biskota -4 veze -8 lug sheqer -3 lug griz -1 liter qumesht -250 gr margarine kuzhine -3 lug miell Pregaditje: Ne tenxhere ne zjarr hedhim 70 ml qumesht dhe sheqerin.

I thyejm vezet i ndajm te bardhat nga te verdhat, te bardhat i lem nje ene anash te verdhat ne enen me qumeshte mbetur.

E shtoim miellin dhe grizen dhe perziejm me tel ne qumshtin e vluar, pasi kremi e fiton densin e duhur e heqim nga zjarri e lem te ftohet.

Pastaj ne tenxhere e shtoim margarinen e perzim me mikser derisa te bashkohet kremi.

Ne tepsi katrore shtoim nje shtres biskota, te cilat i lyejm me krem, shtoim edhe nje shtres biskota, perserisim te njejten gje deri ti harxhoim te gjitha biskotat dhe kremi.

Siper hedhim qokollad te grir, dhe e vem ne frigorifer.


Fjalet kyqe : embelsira  krempite  biskota  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte e pa pjekur
Si të eliminoni njollat e diellit në lëkurë
PETULLA KOMARDARE