Krem supe me perime
Krem supe me perime

Krem supe me perime

Kuzhint.com

Përbërësit:

250 gr mish (sipas dëshirës viç, apo pule),

1-2 lugë gjelle oriz,

1 karotë,

1 kungulleshkë,

1 patëllxhan,

1 spec të vogël,

pak majdanoz,

2 feta djathi,

150 creme (mazë),

Metoda e përgatitjes:,

Kavardisim mishin me pak vaj ulliri dhe e vejmë te ziej me ujë.

Pasi është zierë mishi, marrim zarzavatet dhe i presim në rrota të medhaja dhe gjysëm karrote e presim në kubik të vegjel fare.

I fusim ti zjejmë bashkë me mishin.

Në një tasë të vogël vendosim 2-3 lugë gjelle oriz dhe e mbulojme me ujë që të zbutet.

Pasi janë zierë pak zarzavatet i fusim në mixer dhe i punojmë që të bëhën si krem.

Kremin e hedhim sërisht në tenxhere, pastaj fusim orizin me atë pak ujë që ka në mixer dhe e bluajmë dhe këtë dhe e fusim në tenxhere.

E lëmë disa minuta të zjej pak kremi orizit dhe në fund hedhim dy fetat e djathit të treten, majdanosin e grirë dhe lengun e limonit.

I lëmë dy minuta dhe e heqim nga zjarri.

Shërbehet e ngrohtë.


Fjalet kyqe : supa  krem  supe  perime  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Revani me kos
Ëmbelsirë me ananas
Brusketa me karkaleca