Krem pastiqerie (pudingë) per femije
Krem pastiqerie (pudingë) per femije

Krem pastiqerie (pudingë) per femije

Kuzhint.com

Përbërësit:

500 ml qumësht,

4 verdha te vezëve,

150 gr sheqer,

30 gr mielle,

30 gr niseshte,

1/2 limon vetem levorja,

1 lugë çaji vanilje.

Procedura:

Nxehim qumështin në një tigan me lëvore limoni dhe vanilje.

Kur qumështi është pothuajse duke vluar, largojm nga zjarri atë për të hequr livoren e limonit.

Fillojm të rrahim vezë me sheqer me mikser elektrik, mirë derisa ata të bëhen të bardhë dhe te dyfishohen, pastaj shtoni miell te perzier me niseshte dhe kur ata janë bashkuar mirë, shtoni qumështin, e cila ndërkohë eshe fngrohur dhe me tele kuzhine me kujdes perziejm qumështi e nxehtë me vezë qe duhet të jetë e ngrohtë.

Pas përzierje në një tigan e vënë atë në zjarr dhe e perziejm rreth ngrohjes se mesme, derisa te behet si krem më i dendur, të marrë shijen e dëshiruar.

Pastaj e largojm nga zjarri dhe e lem të ftohtë, duke e perzier herë pas here për të parandaluar formimin e lëkurës siper.

Shënim shtes : Nëse ju doni një krem të fortë mund të zëvendësojë miell me niseshte oriz te bluar edhe 30 g apo miser te bluar.


Fjalet kyqe : embelsira  krem  pastiqerie  pudinge  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pija  Sass -zvogëlon peshën dhe barkun për disa ditë
Torte Vanileje
Kube me keksa dhe kokos nga Lulja La