Krelan me duqa
Krelan me duqa

Krelan me duqa

Kuzhint.com

Përbërësit:

1 kg mielle,

700 ml ujë,

1 lugë kripë,

100 gr gjalpë,

300 gr djathë,,

Kajmak ose mazë sipas dëshirës[

Përgatitja;Brumin e krelanës e zëmë duke i përzier miellin, kripën dhe ujin gjerë sa të

fitojmë brum homogjen, pak më të trashë se sa brumi i pallaqinkave.

Së pari e fusim tepsinë me pak vaj në furrë të nxehur mirë, pas 5 min.

e nxjerim tepsinë nga furra, e hedhim brumin mbi vajin e nxehtë,

pastaj e fusim krelanën përsëri në furrë.

Krelanën e pjekim 40 – 50 min, gjerë sa të skuqet mirë, pastaj e nxerim nga furra dhe

ashtu të nxehtë e coptojmë me piru ose thikë.

Krelanës së coptuar sipër ia shtojmë gjalpin e shkrirë dhe djathin.

Mund ti shtohet mazë ose kajmak sipas dëshirës.

Krelana me duqa servohet e nxehtë me turshi.


Fjalet kyqe : tradicionale  krelan  duqa  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Hudhrat e mbira përmbajnë akoma më shumë antioksidantë. Mos i hidhni
Çaj jeshil për flokët!
Ëmbelsirë shumë e shijshme me rende