Kollpite me gjizë
Kollpite me gjizë

Kollpite me gjizë

Kuzhint.com

Perbersit:

  • Nje kg mielle
  • Nje gjysem liter uje te vaket
  • Nje luge krype
  • Dhe gjize per mbushje sipas nevojes

Pergaditja

Ne fillim e nxajm brumin me nje kg mielle, nje gjysem liter uje te vaket, dhe nje luge krype pastaj e lem te pushoj per 20 minuta.

Pasi te ket pushuarbrumi marrim dhe e ndajm ne 4 kuleqe dhe I rrisim kulqet ne peta te medha ku petat i lyejm me vaje dhe ju hedhim siper gjize pastaj i mbeshtjellim si role dhe i vendosim ne tepsi si ne foto.

Si te kemi perfundu me mbushjen e tepsis piten e lyejm siper me gjalp ose vaj dhe e pjekim ne 250 grad per 30 minuta.

Ju beft mire nese e gatuani!

Receta e pergasitur nga Fatmire Nuredini


Fjalet kyqe : kollpite  gjize  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsire me mak dhe gjize
Bombica me banane
Ushqimet e shendetshme per syte