Kifle  te shpejta me djathe
Kifle te shpejta me djathe

Kifle te shpejta me djathe

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Gjysem l qumësht , 2 vez, Fryres te bukve, 1 filgjan sheqer, 1 luge krypë, 1 gote vaj, miell sipas nevojes

Pregaditja e recetës :

Ne nje en te thelle i perziejm te gjitha perbersit e lart shenuar se bashku sikur buket dhe pastaj brumin e len me pushu se paku 2 or qe te dyfishohet.

Pastaj nga brumi marrim e bejm kuleq ku keto i hollojm me tollojs dhe ne nje pet te madhe ku kete pet e prejm ne trekendesha i lyem dhe pastaj qdo trekendesh i mbushe me ajrokrem ose me djathe dhe ja jep formen qe deshironi renditim ne tepsi te lyer me gjalpe ku. pastaj prap i lem edhe per 1 ore me ardh deri sa te fryhet brumi ku dhe pastaj marrim nje filgjan ku aty ethejm 1 vez dhe pak vaj dhe me ket mas i lyen te gjitha kiflet siper ne fund i shtin me i pjek ne furre te para ngrohur ne 200 grad.

Ju befshin mire nese vertet i pregaditeni.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  shpejta  djathe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Sa shpenzojnë familjet në botë, për një javë në ushqime
-Krofne-
Torte e njelmet