Kifle te shijshme alla turke
Kifle te shijshme alla turke

Kifle te shijshme alla turke

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 gota qumësht të ngrohtë, 1 filxhan vaj , 1 maja të freskëta, 2 te verdha te vezës , Sheqer 8 luge te mesme, 1 luge te mesme kripë, 125 g djath te grimcuar, Miell sipas nevojes

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene te thelle hedhim qumeshtin e ngrohet me 1 filgjan vaj me sheqer dhe krip dhe e tretim me luge ne anen tjeter ne miell hedhim dy te verdha te vezes peciven dhe gradualisht e ulim brumin.

Pasi te kemi fituar masen e deshiruar te brumit qe nuk ngjitet ne dore e leme me nje ane per 20 min qe te dyfishohet.

Pastaj nga brumin i fryr marrim dhe shtrijme me pic (tollojs)ne nje pet ku dhe me nje gote prejm ne forma te rrumbulla ose duke i prere me ndonje lloj prerse ose me thike ne rast se nuk e keni. (shih foton)

I mbushim me djath dhe i rendisim ne tepsi te mbyluar me leter

I lem me pushu edhe nje her per disa minuta dhe i pjekim ne 175 grad per 40 min deri sa te marrin nje ngjyre te art.

Ju befte mire...


Fjalet kyqe : brumera  kifle  alla  turke  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe e shpejt me ajke kosi dhe djathe
Biskota me limon
Ëmbelsirë  me badema