Kifle te lyera me sherbetë
Kifle te lyera me sherbetë

Kifle te lyera me sherbetë

Kuzhint.com

Kifle te lyera me sherbetë te gatiuara ng Besa Xhemajliu

Përbërësit:

  • 1 liter qumshte
  • 4 filgjana vaj
  • 1/2 luge te mesme krype
  • 8 luge te mesme sheqer
  • 1kfasac
  • miellsipas nevojes.

Gatimi:

Te gjitha perbersit perzihen se bashku deri sa te formohet brumidhe lihet te qendroj deri sa te dyfishohet (afro 40-50 minuta).

Pastaj brumi ndahet ne kuleq te mdhenj ku qdo kuleq shtrihet dhe pritet ne 8 pjes ne form trekendeshi.

Ne mes te qdo trekendeshi hedhim (ajrokrem, ose ndonje lloj mermelate ) dhe mbeshtilleen, renditen ne tepsi, i leme 20 minuta te qendrojne dhe pastaj i fusim ne furre per tu pjekur.

Pasi te piqen i lyejm me sherbet sa jan te nxehta

(SHERBETI :8 luge sheqer, i perziejm me 5 luge uj te nnxehet).


Fjalet kyqe : brumera  kifle  lyera  sherbete  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sallate me Patate
 Krem supe me patate
 Patate të mbushura