Kifle te ftallume nga Hamza Sedo
Kifle te ftallume nga Hamza Sedo

Kifle te ftallume nga Hamza Sedo

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 4 veze gjysm litre qumshte
  • gjysme pako kfasaci
  • 1 got te caijit vaj
  • 1 lug te hajes krip
  • 2 lug te hajes sheqer apo simbas deshires

Gatimi;

Me te gjitha keto perbers e gatuajm brumin sa ma te but.

E lam te vij per nja 1 or dhe pastaj mbarojm prej brumit kulec te vogel dhe i ftollojm me shkop, pasi te pushojn pak petat i liejm me gjalp ose si i thoni margarin te shkrijm i bojm ka 5 peta nja permi nja dhe e ftallojm prap ne pet te madhe dhe e presim ne feta pastaj e rotullojm ne form te kifles persipri i liejm me te verdhen e vezese dhe me susam si dhe ka pak margarin ju cesim permi. dhe i pjekim ne temperatur 200 grad


Fjalet kyqe : brumera  kifle  ftallume  hamza  sedo  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pse është i mirë lëngu i boronicës së kuqe
Pop kek  me rende
 Torte me bruznica dhe çokolladë