Kifle të ëmbla
Kifle të ëmbla

Kifle të ëmbla

Kuzhint.com

Përbërsit: 500 gr. miell, pak kripë, 20 gr. gjalpë, 25 gr. sheqer, 12 gr. maja (tharm buke), 1 ve (vetëm e kuqja), 275 ml qumshtë

Për lyerje: 1 ve, 2 lugë të supës ujë dhesusam sipas dëshirës.

Përgaditja: Në një enë të thellë qesim miellin, kripën, sheqerin, tharmin e bukës, të kuqen e vezës, gjalpin dhe qumshtin e vakët, tani përziejm mirë dhe bëjm një brum të butë kshtu që brumin e punojm për 5 minuta nëse ju mbet brumi shumë i butë at'her merni edhe ca miell.

Brumin e marim e qesim në një enë të thellë dhe e mbulojm me leck kuzhine e lojm për 30 minuta deri sa masa të dyfishohet.

Marim brumin nga ena dhe ndajm në 10 pjesë dhe bëjm format sipas dëshirës ose mundeni ti leni ashtu të rumbullakëta.

Qesim në tepsi të lyer me vaj ose në letër kuzhine.

I mbulojm me leck kuzhine dhe i lojm për 20 minuta.

Tani kiflet i lyejm me vezën e rrahur me 2 lugë ujë dhe krejt përsipër i qesim susam.

I pjekim në 200 gradë celsius për 15-20 minuta.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  embla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Biskota në form shahu
Gurabia me molle
Kek me leng portokalli