Kifle të ëmbela ne form role
Kifle të ëmbela ne form role

Kifle të ëmbela ne form role

Kuzhint.com

Perberesit per 20 copa:

Per brumin ju duhen:

500 gr Miellë,

1 Pako kfasac (maja),

1/4 l Qumesht,

2 Luge gjelle sheqer,

Per mbushjen ju duhen:

80 gr Gjalp i bute,

80 gr Sheqer,

Per sherbetin ju duhen:

1/2 l Qumesht,

120 gr Sheqer,

Pergaditja:

Hedhim miellin, kfasacin, sheqerin dhe kripen ne nje ene te thelle.

Tundim vezet me qumeshtin e vaket dhe e hedhim te mielli e perzier duke e perzier dhe ngjeshur me duar deri sa te behet nje brume elastik.

Pastaj e vendosim ne nje vend te nxeht nje ore e gjysem per te ardhur.

Per mbushjen perzime gjalpin me sheqerin.

Nga brumi bejme nje pete 5 mm.

Lyejme peten me gjalpin e perzier dhe e bejme peten role.

Nga roleja presim copa 3 cm te gjera.

Vendosim copat ne tepsi te lyer me vaj i shtypim pak siper (mos i afroni shume afer njera tjetres copat nga brumi).

I lem edhe 30 minuta per te ardhur akoma pastaj i vendosim ne furre te pjeken ne temperatur 180 Grad per 30 minuta.

Kur te fillojne te marrin ngjyre te kaft te qelet perzime qumeshtin me sheqerin dhe ia hedhim siper petullave dhe i lem te pjeken ne furre edhe 15 minuta te tjera.

Burimi:karinkoller. wordpress.


Fjalet kyqe : brumera  petull  embel  forme  gjevreku  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me karamel
Biskota kokosi  (recetë vegjetariane )
Pogaqe me djathe