Kifle shtepije
Kifle shtepije

Kifle shtepije

Kuzhint.com

Perbersit:

1. 5 kg miellë,

2 kokra vez,

gjysem gote me vaj,

1 gote me sheqer,

kfasac nje paqet,

gjysem luge qaji me kryp,

qumsht sipas nevojes, ama te jet qumesht i ngrohet edhe brumi të bëhet sa ma i but aq ma i mire është !

Per mbushje:

mermeladë, eurokrem apo gjeme

Per lyerje:

1 te verdhe te ves

Pergaditja;

Ne fillim e zbusim faren e bukes (kfasacin) me qumesht te vaket qe te tretet dhe te dyfishohet per 5 min.

Marrim qumshtin e ngroht dhe ne te perziejm; vezet. vajin, sheqerin dhe krypen, dhe fillojm me perzirjen e miellit qe ta bejme nje brum dhe kete mas e leme qe te pushoj derisa te dyfishohet pastaj e marrim masan dhe nga kjo formojm kifle duke i vendos ne mese eurokrem ose ndonje gjem sipas shijes qe keni duke i vendosim ne tepsi me leter per pjekje dhe prap i lem per 25 min me pushu i lyejm me te verdhe te ves dhe i pjekim ne furre te nxeht ne 200 grad deri sa te marrin ngjyren si ne foto.

Ju befshin mire!

Foto e gatimit nga Sebaat Qira-demiri‎ sipas kesaj recete.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  shtepie  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pretzels
Pjeshka nga  Remzije Buqe Ferizi
Torte  me reqel te luleshtrydheve