Kifle rrole me djath
Kifle rrole me djath

Kifle rrole me djath

Kuzhint.com

Brumi: -400 ml të qumështit -200 ml te ujit -1 lugë gjelle sheqer -1, 5 lugë kripë -1 maja Për mbushjen: -400 gr gjize ose djathë 1 ve Për lyerje: -100 gr margarinë i shkrirë Perlyrje ; -1 vez dhe susam Përgatitja: Qumësht dhe ujin e vaket i perzien, dhe pastaj shtojm ne miell, si dhe majan qe e keni pregadit me heret, kripë, sheqer. Gatuajm brumin, nëse është e nevojshme, shtoni pak më shumë miell për të berë një brumë që nuk ngjitet në duart tuaja. Brumin e le te pushoj rreth gjysmë ore. Nderkoh deri sa te pushoj brumi bejm pregaditjen per mbushje masen me djathe Pastaj kete brumë e ndane në dy pjes. Qdo pjes e shtrin në një formë rrethi dhe e lyen me gjalpë, ia qet masen me djathe e formon rroladen dhe pastaj e pren në copa dhke i vendosur ne tepsi te lyer me gjalp deri sa te perfundoj i gjithe brumi,. Pastaj i rendit kështu në formën si ne foto ne tepsi te lyer me gjalp (shih foton), ku lyhet me te bardhen e ves dhe e lem edhe per 20 min qe te fryet dhe mandej e pjekim në furrë në 200 C për 20 minuta. Kiflet e pjekura i mbuluojm me një leckë të pastër dhe të leme për tu zbutur pak dhe ftohur, dhe pastaj ato i shërbejnë me kos, qaj ose me qfar te doni. Per ta bere renditjen ne tepsi shikone foton!! JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : brumera  kifle  rrole  djath  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me limon
10 - gjëra që duhen ti dini rreth antidjersës
Qofte me kunguj