Kifle role me djathe nga Gonxhee K. Beha
Kifle role me djathe nga Gonxhee K. Beha

Kifle role me djathe nga Gonxhee K. Beha

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 gota qumsht te ngroht, 1 gote ujë të ngroht, 1 luge gjelle vaj, 2 te bardha te vezeve, 2 luge te vogla sheqer, 1 luge te madhe kripe, 1 luge te mesme fare buke (kfasac), Miell sipas nevojesdhe, susam dhe djathe te bute, vaj dhe 1 te verdhe te ves

Pregaditja e recetës :

Te gjitha keto perbers I perzijm se bashku me nje enë plastike dhe e formojm nje brum jo shume te forte pastaj e len tedyfishohet per gjysm ore.

Pastaj marrim nga brumi dhe e t'hollojm peten ne 2cm e lyejm me vaj dhe i qesim djathe te bute tani peten e bejm ne forme roleje e prejm me thike dhe e vendosim ne tepsi te lyen me vaj ku secilen kifle e lyejm siper me te 1 te verdhe te ves duke ju hedh susam.

Pastaj I pjekim ne 200 grad për gjysem ore.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  role  djathe  gonxhee  beha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Embelsire me kakao dhe qershia
Kuleq me rrushë të terur
Torte si katror shahu