KIFLE nga Julia
KIFLE nga Julia

KIFLE nga Julia

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

300ml qumesht, 2 luge te mesme sheqer, 1 luge te mesme krip, tharm (nje luge te mesme), 1 filxhan te vogel vaj.

Pregaditja e recetës :

Miellin e hudhe ne nje ene dhe ne te e hap nje vrim me gisht ne te cilen e hedh kripen sheqerin dhe tharmin.

Ne nje ene tjeter i hudh te dy vezet bashke me qumeshtin dhe vajin.

E ul brumin, pasi te behet masa homogjene e len brumin ne nje vend te ngrohte qe te vije(diku 5 ore).

Pasi te vije brumi e merr dhe e ndan ne 4 pjese te cilat pastaj i shtrin me t’holluese dhe e pren ne diagonale ne menyre qe te behen trekendesha te vegjel, i qet nja nje luge te mesme marmelade, ose pak djath te bardhe dhe i mbeshtjell nga prej pjeses se gjere kah e ngushta.

I rendit nje nga nje ne tepsi te lyer me pak vaj, i lyen pastaj me te kuq te vezes dhe sipas deshire me susam.


Fjalet kyqe : brumera  kifle  julia  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fara e zezë: vetit sheruse
Djath i bardh  i marinuar
 Ilaq ne kushte shtepie shume efektiv per sherimin e puqrrave