Kifle nga Egzontina Ismaili
Kifle nga Egzontina Ismaili

Kifle nga Egzontina Ismaili

Kuzhint.com

Pergaditja ;

500 mililitra uje voken pastaj ju shtohen triluge te qajit maja buke(kfasace) tri lug te gjelles sheqer dhe nji lug qaji kripi nji gjysme margarini i ndar ne kocka (jo i shkrire) tunden me luge pastaj shtohet mjell deri sa masa te mos ngjitet ne duare.

E ngjeshim brumin pastaj brumin e lyjme me dy luge vaj dhe e lem te qendroj te mbuluar me leck per 5 minuta.

Pasi 5 minutave brumin e ngjeshmo serisht dhe. ndajme ne tri pjese.

Pjesen e pare e thallojme sa nji pjat e madhe ne te vendosmi copa margarini mbi te e vendosmi peten e dyte edhe ne te vendosme copa margarini dhe peten e tret mbi te dyten.

Petat njera mbi tjetren i thallojme deri sa peta te betehet nje pet shume e gjere dhe peten e prejme ne 24 pjese dheqo trekendesh e rrotullojm me duare dhe i vendosim ne tepsi

Pasi ti shtrim ne tepsi i lyjme me margarin te shkrire dhe me te kuqe vese.

I pjekim ne 250 grade per 20 minta furra duher te jete e ngrohte.

Pasi te pjeken permbi i lyjme serisht me margarin te shkrire. ( masa e margarinit mund te ju duket e madhe mirpo nuk eshte nese i pergaditni e kuptoni edhe vet gjitheseej ne ket recet duhet nji margarin 250 gram )


Fjalet kyqe : brumera  kifle  egzontina  ismaili  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Krepa të mbushura me krem vanile
Ëmbëlsir me shije dredhëze
Ëmbelsirë e shijshme me bajame