Kifle  me nutela   ne formën e lules
Kifle me nutela ne formën e lules

Kifle me nutela ne formën e lules

Kuzhint.com

Perberesit:

500 gr Miell

1 Pako maj buke

180 ml Qumesht te vaket

70 gr Sheqer

30 gr Margarin te shkrire

Nje luge gjelle vaj

Nje te kuqe te ves dehe nje luge qumesht

Pergaditja:

Se pari marrim miellin e hedhim ne nje ene dhe e perziejme me maj te bukes pastaj ia shtojm vezet, margarinen, sheqerin, pak krip, qumshtin dhe i perziejme mire derisa brumi te kete nje mase elastike pastaj e vendosim ne nje ene te paster dhe e lyjme me nje luge vaj dhe e mbulojm pastaj e vendosim ne nje vend te grohte qe te vije brumi.

Brumi duhet te vije mire.

Mbasi te vije brumi e ndajme brumin ne 4 pjese te barabarta dhe nutellen e qesim pak ne nje ene me uj mbi shporet qe ta kemi me leht lyrjen por jo ta lem gjaet vetem sa te behet e holle pakes pastaj e hollojme peten e pare e marrim nje pjate nvaret sa doni ta bani te madhe e masim masen dhe e bejm me shenje ose e presim ne ate madhesi pastaj e lyejme me nutella.

Keshtu veprojme deri ne te treten pete ndersa pjesen e 4 nuk e lyejme me nutella.

Pastaj e vendosim nje gote te ujit ne mes e presim ne formen qe kemi bere me pjat pastaj e presim si ne Foto dhe ja kthejme petet me dy duart 2 here.

Krejte ne fund marrim te kuqin e vezes dhe tamlin i perziejme dhe e lyejme siper.

Te pjeket ne 180 grad 15-20min.

E gatuar nga Lola demi.

Foto e derguar per TeGatuajm.


Fjalet kyqe : brumera  buke  formen  lules  nutella  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si te gatuajm ; Shendetlije
RROLE ME RECEL FIKU
Kek laraman