Kifle irlandeze me spinaqë
Kifle irlandeze me spinaqë

Kifle irlandeze me spinaqë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

250 ml të qumështit, Sheqer 1 lugë gjelle, 1 pako maja , 3 vezë, 250 ml vaj, 2 lugë kripë, 200 g spinaq i ngrirë, 800 g miellë

Pregaditja e recetës :

Ne qumeshtin e ngrohet shtoni sheqerin, pak mielle dhe 1 qese maja te gjitha ne nje gote dhe lem qe te bymehen (dyfishohet)per 20 min.

Vezet i perziejm me vaj dhe keshtu e gatuajm brumin duke i bashkuar te gjith perbersit.

Brumin e fituar e ndajm ne dy pjes te barabarta dhe e lem 2 ore te dyfishohet.

Pastaj nga brumi i ardhur e ndajm ne 4 topa.

Gjysmen e brumit e perziejm me spinaq dhe e kshtu njelloj si ne foto shtrijme nje pet me spinaq dhe nje te bardhe dhe e prejme ne flegra duke e rrokullisur prap si ne foto.

I rendisim ne tepsi dhe i leme te pushojne 1 ore dhe i pjekim ne temp. 200 gr per 30 min.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : brumera  rrotulluese  irlandeze  spinaq  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qaji qe sheron ftohjet dhe dhimbjen e fytit!
Torte me banane dhe kokos
Bakllave  me qokollade