Keshilla per gatim: Si te kete shije akoma me te mire lulelakra?
Keshilla per gatim: Si te kete shije akoma me te mire lulelakra?

Keshilla per gatim: Si te kete shije akoma me te mire lulelakra?

Kuzhint.com

Nuk janë pak, por plot 22 kalori që mund t’i përftosh, nëse konsumon qoftë edhe 30 gram lulelakër të gatuar.

Mjekësia popullore në Evropë dhe Azi, kohët e fundit edhe në Amerikë, tregon se lulelakra është

një nga bimët më çudibërëse dhe më të domosdoshme, edhe për numrin e lartë të kalorive që përmban.

Lulelakra përmban përbërës që stimulojnë në organizëm prodhimin e enzimave.

Këto të fundit realizojnë prodhimin e radikaleve të lira dhe reduktojnë rrezikun e kancerit.

Është e pasur me antioksidantë - lulelakra përmban vitaminë C dhe mangan, të cilat njihen për luftën kundër radikaleve të lira.

Gjate zierjes se lulelakres eshte mire qe ne uje ti hidhet edhe nje gote qumesht.

Kjo ndihmon qe lulelakra te ka nje shije me te embel si dhe ngjyra e bardhe e lulelakres duket akoma me e bukur.


Fjalet kyqe : keshilla  gatim  kete  shije  akoma  mire  lulelakra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pispilit (pite)me spinaq dhe presh
Tonik per fytyre me pucrra !
Rrole me kakao