Kekë me Bajame nga  Luljeta Morina
Kekë me Bajame nga Luljeta Morina

Kekë me Bajame nga Luljeta Morina

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Petë nga brumi sfoliat, 100g sheqer pluhun, 100 g sheqer normal, 200g bajame te blurara, dy vez te plota si dhe 2 veq te bardhate vezëve ,

Pregaditja e recetës :

​Për baz të tortës peten nga brumi sfoliat e kam ble të gatshme por mundeni edhe me pergatit vet pastaj siper e kam lyer me xhem manaferrash.

Pastaj 100g sheqer pluhun, 100 g sheqer, 200g bajame te blurara, dy vezë të plota dhe dy veq të bardhat e vezëve i perziejm mirë dhe masen e fituar e qesim siper gjemit si dhe siper ja qesim bajame te grimcuara dhe pastaj e pjekim ne 200 grad.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  bajame  luljeta  morina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Sallatë me file pule (Recet Kineze)
Cheeskate me kivi
Makarona me salce dhe kerpudha