Kekë me ajk pana
Kekë me ajk pana

Kekë me ajk pana

Kuzhint.com

Perbersit;

4 veze, 100 gr sheqer pluhur, 3 lug qumesht, 3 luge vaj, 150 gr miellë, 50 gr kakao, 1 pako peciv, 2 gota te qajit qumesht per ta zbutur torten pasi te pjeket, 2 pudinga i ziejm sipas udhezimeve dhe masen e ftohim pastaj e perziejm me gjalpë dhe sheqer pluhur si dhe nje vanilje

Pergaditja;

Me nje ene qesim vezet dhe sheqerin dhe i perziej me mikser pastaj ia shtojm miellin, kakaon dhe peciven.

Masen e pregaditur e qesim ne nje tepsi te lyer me gjalpë dhe e vendosim qe te piqet ne furre te nxeht ne 170 grad C

Pasi te piqet e shpojm ne te gjithe anet me rremojs dhe siper ia qesim 2 gota te qajit me qumesht dhe pastaj kremin e pregaditur me 2 pudinga dhe te zier sipas udhezimeve si dhe te ftohur ku pastaj e kemi perzier me gjalp dhe sheqer pluhur si dhe me nje vanilje dhe ne fund e plurosim me kakao.


Fjalet kyqe : embelsira  pana  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Video shokuese nga fabrika e mishit , po  ne  a hamë produkte të tilla në Kosovë
Krofne me krem vanilje
Reçele me kungulle misiri