Kekë i shpejt me karota nga Loli Dina
Kekë i shpejt me karota nga Loli Dina

Kekë i shpejt me karota nga Loli Dina

Kuzhint.com

Perbersit;

1 filgjan me sheqer te bardhe,

1 filgjan me sheqer te kaft,

1 sheqer vanil,

1 filgjan vaj,

2 filgjana rrushe te terur,

1/2 e luges me kanell(cimet),

1 luge arra te coptuara

levorja e nje portokalli,

5 karota te mesme te grira ne rende sa me imet, 1gotë e gjysëm me mielle.

Pergaditja:

Ne nje en te thelle rrahim vezet me sheqernat derisa te dyfishohet masa per 10min. pastaj ia shtojm te gjithe perbersit e tjer nje nga nje duke i perzier tani me tel kuzhine ose me luge derisa te bashkohen mire masa me te gjithë përbërsit.

Marrim nje tepsi e lyejm me gjalpë dhe në të qesim masen e brumit e rrafshojm mire dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 190 grad.

Perbersit për krem:

1 pako me sheqer pluhutr,

3 luge gjalpë te shkrir 100 ml qumesht te ftoht,

1 pako me pluhur për akullore.

Pergaditja;

Në fillim rrahim pluhurin e akullores me qumesht pastaj ne një ene tjeter sheqerin e perziejm me gjalpin e shkrir mirë dhe pastaj te dyja i bashkojm ne një vend duke i perzier mirë dhe me masen e fituar e lyejm kekun pasi te jet ftohur mirë siper dhe e dekorojm me arra te coptuara dhe me pak karota ne rende.


Fjalet kyqe : embelsira  keke  karota  loli  dina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torta zeber me puding
Soda e bukës kushton pak por vlen shumë!
Torte me banane dhe qokollad