Kek me moll dhe rrush te that:
Kek me moll dhe rrush te that:

Kek me moll dhe rrush te that:

Kuzhint.com

Përbërësit: – 200gr gjalpë i zbutur – 200 gr sheqer kaf – 3 vezë të rrahura – 200 gr miell që fryhet vetë – 1 lugë caji kanellë pluhur – 1 lugë caji tsp baking powder – 2 mollë të grira në rende – 300gr rrush I thatë Pergatitja: Nxehim furrën në 180 gradë.

Lyejmë me gjalp fundin e një tepsie për kek dhe e spërkasim me miell.

Përziejmë mirë në një tas gjalpin me sheqerin, miellin, vezët, kanellën, baking powder, dhe mollët.

Pasi ti kemi përzierë mirë shtojmë rrushin e thatë dhe përziejmë përsëri, me kujdes.

E hedhim përzierien në tëpsi dhe e vëmë të piqet për 50 min-1 orë, ose deri sa nëse ngulim një kunjë dhëmbësh në qendër ajo del e pastër.

E lëmë të ftohet dhe e nxjerrim nga tepsia.

E dekorojmë me ajke te rrahur ose sipas dëshirës.


Fjalet kyqe : embelsira  moll  rrush  that  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë Arabe me  bollgur
Kifle nga gjyshet me sheqer dhe lajthi
Majonez ne kushte shtëpije