Kek me leng potokalli
Kek me leng potokalli

Kek me leng potokalli

Kuzhint.com

Perbersit:

2 Veze

1 Sheqer vanlije

100 gr gjalp

2 Luge gjelles sheqer

6 Portokaj te shtrydhur ose ne rast se nuk keni ben edhe 2 gota te ujit leng portokalli

3 Gota te ujit miell

100 gram arra te bluara

100 gram badema te bluar

50 gr Cokolad te zez ne rende

100 gr cokolad per dekor

edhe pak pademe per dekorim

Pergaditja: Marrim nje ene te thelle dhe en te rrahim gjalpin me sheqerin deri s ate shkumohet pastaj shtojme vezet dhe vazhdoje i rrafim dhe gradualisht shtojme te gjithe perbersit e tjere deri sa masa te behet homogjene.

Marrim kallepin e lyejm me gjalp dhe me lug kuzhine e derdhim me kujdes dhe e pejkim ne temperatur 180 grad per 15 minuta pastaj ia ulim temp ne 100 grad qe te piqet nga brenda pasi te ftohet ia hedhim siper cokoladen e shkrire dhe i hedhim siper badema te coptuara.

Gatuar nga www. tegatuajm. com


Fjalet kyqe : embelsira  leng  potokalli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Qofte me perime
Qofte me thjerrëza
Torte me qershi