Kek me kajsi të thata
Kek me kajsi të thata

Kek me kajsi të thata

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

90 gr gjalpë, zbutur,, 75 gr sheqer kafe,, 1sheqer vanilje,, 80 gr krem ajke e embel,, 2 lugë qumësht,, 80 gr miell gruri ,, 10 gr kakao,, 150 gr kajsi të thata,, 50 gr kikirik te grimcuar,, 50 g çokollatë gjobë errët,

Pregaditja e recetës :

Ne nje ene te thelle rrahim vezet dhe en te shtojme gjalpen e shkrire dhe sheqerin, pastaj shtojme vaniljen dhe peciven e perziejm perberjn dhe hedhim kajsit dhe kikiriket e grimcuar, shtojme edhe kakaon dhe 2 luge qumesht shtojme edhe miellin dhe eperziejm me luge kuzhine, masen e shtrijme ne nje tesi katrore te lyer me gjalpe dhe e pjekim ne tem 180 grad per 20 min.

Paso te piqet cokoladen e shkrire me gjalpe ia hedhim siper.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  kajsi  thata  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me molla nga Fitore Ademi Fejza
Ushqimet që përmbajnë kalcium
Kadaif me rrushe te thate