Kek me banane te karamelizuar
Kek me banane te karamelizuar

Kek me banane te karamelizuar

Kuzhint.com

Perbersit:

4 luge gjelles sheqer

120 gram gjalp te shkrire

2 gota te ujit miell

1 gote jugurt ose kos

2 luge sheqer

50 gram cokolad te grimcuar

Pergaditja: rrahim vezet me sheqer me mikser deri sa te shkumohen mire pastaj ia shtojme gjalpen dhe jugurtin dhe vazhdojme i rrahim dhe i hedhim te tjere perberes si vaniljen peciven dhe cokoladen e grimecuar.

Pastaj marrim banane i presim ne kube dhe i karramelizojm ne nje tigan me sheqer dhe pak gjalp pastaj i hedhim ne brume dhe hedhim miellin duke e perzier me luge kuzhine.

Ne funde e lyejm tepsin me gjalpe ose leter kuzhine dhe e hedhim brumin.

Piqet per 30 min ne temperatur 180 grad.

Dekori sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  banane  karamelizuar  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Banane te skuqura ne mjalte
Fërgesë me domate dhe speca
Bakllavë me arra dhe biskota