KEK ME AROME LIKERI ose VANILJE  nga tegatuajm
KEK ME AROME LIKERI ose VANILJE nga tegatuajm

KEK ME AROME LIKERI ose VANILJE nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 kokrra veze te fresketa, 1 gote uji sheqer, 1 gote uji miell 00, 1 e 1 /2 filxhan kafeje vaj, 1 luge kafeje sode, 2 luge supe kakao, Pak liker ose vanil per arome, 1 shllag dhe 70 ml qumesht, 100 gr qokollad dhe kokos

Pregaditja e recetës :

Ndahen te bardhet nga te verdhee vezeve.

Rrihet me mixer elektrik te bardhet e vezeve. derisa te behen si bore, hidhet sheqeri ne fund ku shtojme te te bardhat e vezeve, vajin, likerin dhe ne fund te kuqet e vezeve rrihen perseri me mix. shtojme miellin, soden dhe i perziejme perseri,, T e gjithe nasen e bashkojm dhe e

hdajm perberjen ne dy pjesjo te barabarta sepse pjesa ku do te hidhet kakao duhet te jet me e pak.

Lyhet ena qe ka form te rrumbullaket me vaj e sperkatet me miell pastaj qitet masa pa kakao ku rrafshohet mire pastaj siper hidhet brumi me kakao ne mestn e mases qe e keni qit me heret dhe me nje pirun shkoni duke e rrotullu pirunin ne form te nje teli te dredhur per ta marr keu ket form qe shihet ne foto

Piqet ne temperatur 180 grade.

Kur te jet pjekur mir e e jekim prej tepsie dhe e lem qe te ftohet mire.

Mbesi te jet ftohur e lyejm me shllag te terin she e zbukurijm me qokollad qe me par e kemi shkrir ne avull dhe i hedhim kokos siper.

Ju befte mire


Fjalet kyqe : embelsira  arome  likeri  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Fillo ditën me lëng nga portokalli
 Tave mediterane me perime dhe oriz
Kurabie