Kadaif ne menyr shqipetare
Kadaif ne menyr shqipetare

Kadaif ne menyr shqipetare

Kuzhint.com

Përbërësit: 500gr kadaif 200 gr arra(ben edhe pa arra) 120 gr margarin Sherbeti: 1kg sheqer 700ml uje 1 vanil sheqer 1/2 e limonit Përgatitja: Kadaifi rrafshohet ne tepsi.

Permbi i qitet margarina e shkrire dhe futet ne furre ne temperature 180*C deri sa te piqet. Pergatitja e sherbetit: Zihet sherbeti me nje vanil sheqer dhe limoni i prere ne copa.

Nga momenti qe fillon te vloje zihet edhe 5 minuta.

Pasi te ftohet kadaifi i qitet sherbeti i vaket. P.

Nga kadaifi mund te formohen edhe rolle, ne mes i qiten pak arra dhe mbeshtillen ne forme te sarmeve.


Fjalet kyqe : embelsira  kadaif  menyr  shqipetare  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Me këto pemë mund t'i zbardhni dhëmbët
Embelsire me mak dhe gjize
Bishtaja – Boranija