Kaçimak me këpurdha të pjekura
Kaçimak me këpurdha të pjekura

Kaçimak me këpurdha të pjekura

Kuzhint.com

Përbërsit (rreth 4 porcione):

0. 5 kg këpurdha, të coptuara në gjysmë ose feta,

2 lugë gjelle vaj ulliri,

1 lugë gjelle uthul balsamike,

1 lugë gjelle hudhër e grirë imët,

Kripë dhe piper i zi sipas shijës,

gotë majdanoz,

Për Kaçamakun nevojiten:

2 gota qumësht,

1 gota ujë,

1luge e çajit kripë,

1gotë miell i misrit për kaçamak,

2 lugë gjelle gjalpë,

1 gotë djath parmesan i grirë në rende.

Furrën e parangrohim në 200 grade C.

I vendosim këpurdhat e pastruara në një tavë dhe i përziejmë me vajin e ullirit, uthullën balsamike, hudhrën e grirë, kripën dhe piperin.

Këpurdhat i pjekim në furrë për 15-20 minuta ose derisa të zbuten.

I përziejmë një ose dy herë gjatë pjekjes.

Pas pjekjem e shtojmw majdanozin sipas deshires.

Në ndërkohë e përgatisim kaçamakun sipas recetës tuaj apo si udhëzim mund të përdorni recetën në vazhdim.

Në një tenxhere vendosim qumshtin, ujin, kripën dhe e lëmë të marrë valë në zjarr të avashëm.

Pasi masa merr valë e shtojmë miellin e kaçamakut dhe përziejmë mirë që të mos formohen kokrriza.

E ulim zjarrin dhe e përziejmë masën mirë çdo 5 minuta derisa masa të bëhet e njëtrajtshme pas rreth 30 minutash zierje.

E largojmë tenxherën nga zjarri dhe shtojmë gjalpin dhe parmezanin.

Shtojmë këpurdhat e pjekura sipër kaçamakut nëpër enë për servim.

Gjella rekomandohet të shërbehet e nxehte.


Fjalet kyqe : tradicionale  kacamak  kepurdha  pjekura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tatli  te mbushura
Kekë me krem çokolade
Domate të kuqe turshi