Jahni me qepe dhe mishe nga tegatuajm
Jahni me qepe dhe mishe nga tegatuajm

Jahni me qepe dhe mishe nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg mishe dhe 5 qepe te medha, 2 karota dhe 2 speca te fresket (te kuqe dhe te gjelbert), piper te kuqe per ngyre, 2 luge mielle sipas nevojes, kripe dhe melmesa te ndryshme (veget), piper te zi vaje ose gjalpe sipas nevojes, 2 gjethe dafine, 100 gr salce domateshe, 2 domate te fresketa, 2 gota uj ose sipas nevoje edhe me shume ,

Pregaditja e recetës :

Tani që koha është freskuar një pjatë jahni haet me shumë dëshirë.

Nëse doni të publikoni recetat tuaja, na shkruani nga forma e kontaktimit të faqjes.

Receta origjinale e sheh jahninë me mish pa qepe, por meqë mua qepët më pëlqejne e përdor me shumicë.

Në fillim një tenxhere kaverdisim qepët e grira derisa te zbuten pak pastaj ia shtojm edhe karotat, specat, domatet dhe ne funde edhe mishin e prer ne copa ku me pare e kemi kaverdisur.

Më pas shtojmë pipernat, gjethet dafine, majdanozin dhe ne fund ia shtojm ujin, dhe e lëmë qe të ziejë derisa te ziet mire mishi dhe te trashet lengu.

Kur mishi të jetë gati, shtojmë edhe pak nga salca e domateve qe ti japin me shumë shije.

E rregullojmë lëngun e gjelles sipas shijes me melmesa dhe e servojm ne pjata sipas deshire qe kemi.

Jahnia eshte e përkryer po të shoqerohet me pilaf, pire ose patate te skuqura por është shumë e shijshme edhe vetëm per tu ngren!


Fjalet kyqe : gjellera  mish  jahni  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me kafe
Ëmbelsirë  me lengë qershie
Toptha shkume per femij me te bardha te vezeve (mafishe)