Ja pse duhet të përdorim piper të zi
Ja pse duhet të përdorim piper të zi

Ja pse duhet të përdorim piper të zi

Kuzhint.com

Keto ne foto jan bima dhe burbuqet e piperit te zi ;

Piperi i zi është një erëz e përgjithshme dhe i dobishëm për shëndetin.

Ai ka një aftësi të rëndësishme jo vetëm në përmirësimin e shijes së ushqimeve, por ka dhe një sërë efektesh të shëndetshme në organizmin tonë.

Piperi i zi ka veti antibakteriale, të cilat ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të traktit digjestiv.

Përpos në zorrë, piperi i zi i lufton edhe bakteret gjetiu në organizëm.

Ai ka edhe veti antiinflamatore, prandaj është i dobishëm për personat që vuajnë nga astma, artriti, e ndoshta edhe nga sëmundjet autoimune.

Piperi i zi është plot materie ushqyese, duke përfshirë edhe fibrat ushqimore, vitaminat C dhe K, manganin dhe hekurin.

Përbërësi i piperit të zi, i quajtur piperin, ndikon në rritjen e sekretimit të thartirës së lukthit, e cila ka veprim mbrojtës, duke mbytur shumicën e baktereve që depërtojnë në lukth.

Piperi i zi është efikas edhe te ata që vuajnë nga mungesa e pigmentit në disa pjesë të lëkurës.

E, në fund, duhet të themi se piperi i zi është efikas edhe për humbjen e kileve të tepërta.


Fjalet kyqe : keshilla  duhet  perdorim  piper  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kek me kos dhe kakao
Kifle me djath
Embelsire (tatli) me kokos