Ilaçi mrekullibërës  nga rrepa e kuqe
Ilaçi mrekullibërës nga rrepa e kuqe

Ilaçi mrekullibërës nga rrepa e kuqe

Kuzhint.com

Ky lëng është njëri nga më të pëlqyeshmit për shkak të ngjyrës pink vibruese që ka.

Në këtë recetë, rrepa janë yll i përbërësve, dhe nuk ju fajsoj nëse hamendesh të përdorësh apo jo rrepat në lëng.

Duhet të fillosh me vetëm 1/4 e një rrepe duke e shtuar gjersa përdor tërë rrepën.

Rrepat janë tjet të mira për spastrim të mëlçisë, shtim energjie, pushim të dhembjeve dhe tonifikim të lëkurës.

Pasi ato vetvetiu janë të ëmbla ato kështu ndihmoj në shtim të shijes të kësaj recete kur kombinohet me mollë.

Përdor mollë të gjelbra në vend të të kuqeve për sasi më të ulët të sheqerit dhe në këtë mënyrë

ju ndihmoni në balancimin e shijes së rrepave dhe karotave.

Karotat janë burim i shkelqyeshëm i magnezit dhe vitaminës A.

Vitamina A është përbërësi ushqimor më i mirë për të pasur lëkurë të pastër dhe largim të akneve.

Magnezi në anën tjetër ndihmon në zvogëlimin e stresit dhe ndihmon shërimin e muskujve.

Selino është i mirë për konsum të Vitaminës K dhe për shtypje gjaku të shëndetshëm,

gjersa limoni gjelbër dhe xhenxhefili vërtet i japin këtij lëngu një shtytje si spastrues i brendshëm.

Për një lëkurë të shëndetshme dhe shndritshme ky lëng është favorit.

Përbërësit:

1 rrepe te kuqe,

1/2 (gjysmë) molle e gjelbër,

3 karota organike mëdha,

5 shtaga selino,

1 limon të gjelbër,

1. 6cm boç të rrënjës së xhenxhefilit,

Udhëzimet:,

Ne nje blender i shtrydhim të gjitha perbersit e me siperm së bashkumire dhe pastaj i hedhim në një gotë dhe i konsumojm!


Fjalet kyqe : keshilla  lengu  ilaq  mrekulliberes  receta  shendetshme  lengjev  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dolma me kungulleshka
Embëlsir me vrima të mbushura me pudingë
Ëmbëlsirë me kremë