Gurabija me krem limoni nga Kaltrina Berisha
Gurabija me krem limoni nga Kaltrina Berisha

Gurabija me krem limoni nga Kaltrina Berisha

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

125gr margarin, 1 vez dhe 1 peciv, 1 gote e qajit sheqer pluhur, 1 sheqer vanil, 2 luge kos, mielle sipas nevojes

Pregaditja e recetës :

Gatuajm brumin me 125gr margarin temperatur të dhomis, 1vez, 1 gote e qajit sheqer pluhur, 1 peciv, 1 sheqer vanil, 2 luge kos dhe mielle siipas nevojes derisa te formojm brumin dhe pastaj e len për 1 ore ne frigorifer qe te qendroj.

Ndersa kremin e pergaditim me 2 limona ne rende dhe lengun e shtrydhur1got uje, 1 gote, 1got sheqer, 4 luge nisheste ku te të gjitha se bashku i ziejm deri sa trashen.

Kremi duhet mire qe të ftofet.

E pası te ftofet kremi e marrim brumin dhe makinen për tost dhe i formon gurabijat.

Marrim nga brum nje cop pak ma e madhe se arrat dhe e shtrim me Makin te tostit i qesim krem ne mes dhe e rotullon si rolle i vendosim ne tepsite shtruat me leter.

Keshtu veprojm deri sa te perfundoj te gjithe brumi dhe kremi pastaj tepsin e vendosim ne furre qe të piqet njiher në temp 170 grad pastaj pas 10 minutave e zvoglojm ne 150 grad dhe duhet te piqen sine foto e jo nuk duhet shum te skuqen.

Kush ka Tigan në form tosteri mundet edhe ne tigan ti formoj gurabijat në form role.


Fjalet kyqe : gurabija  krem  limoni  kaltrina  berisha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Byrek I Shpejte
Receta e bukes për diabetik
Fileto pule nga tegatuajm