Gurabija dy ngjyrshe
Gurabija dy ngjyrshe

Gurabija dy ngjyrshe

Kuzhint.com

Përbërsit: 2 vezë, 125 gr. margarin, 6 gr. pecivë (pluhur për pjekurina), 1 sheqer vanilje, 1 gotë të ujit sheqer pluhur, 2 lugë të supës kakao, Miell deri sa bëhet një brum shumë i butë. Përgatitja: Me të gjithë përbërsit përpos kakaos formojm brumin dhe e ndajm në dy pjesë.

Njërën pjesë e lojm ashtu dhe pjesës tjetër ja shtojm kakaon dhe ngjeshim deri sa të mar brumi ngjyrën. Dy brumërat e ndarë i marim i pshtjellim mirë me najllon kuzhine dhe i fusim në frigorifer për 20 minuta. Kur i largojm nga frigoriferi i hapim petët.

Së pari e hapim petën me kakao dhe mbi të qesim petën e bardhë.

Mbështjellim në formë rollate dhe i presim reth 1 cm. i vendosim në tepsi të lyer me vaj dhe i pjekim në temperaturë 180 gradë celsius për 15-20 minuta.


Fjalet kyqe : embelsira  gurabija  ngjyrshe  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Mask për themra te qara
Bakllavë  turke
Sheqerpare të shijshme rolle